Uwagi do wydania MnumiWizard 6.0 (13.05.2019)

Nota od zespołu

Wydanie wersji 6.0, było dla naszego zespołu jednym z największych wyzwań. Dni, tygodnie i miesiące wyrzeczeń, skupienia się tylko i wyłącznie na kodzie pomimo różnych (a może i wbrew) problemom.

Od długiego czasu przygotowywaliśmy się do tego kroku. O pracach wspominaliśmy już przy okazji wcześniejszego wydania (por. Uwagi do wydania 5.13). Umożliwiły nam one znaczący krok w rozwoju, wprowadzenie wielu wyczekiwanych funkcji, jednocześnie zachowując zgodność z dotychczas utworzonymi projektami.

Jednym z tego typu przykładów jest umożliwienie po latach oczekiwań, wstawianie do stron ramek w projektach tworzonych przez użytkowników. Nie byłoby to wielkie osiągnięcie gdyby nie tworzone przez lata szablony, w których ramki tworzone były w kompletnie inny sposób i inną logiką niż dotychczas.

Wersja 6, jednocześnie wprowadza te, jak i nowe mechanizmy, poprawnie integruje stare projekty, jest bardziej intuicyjna oraz wrzuca kolejny bieg w swojej prędkości działania.

Życzymy miłej pracy.

Usprawnienia i nowe funkcje

WIZ-785 - Większy rozmiar podglądów zdjęć

Zadanie powiązane z WIZ-1690. Pliki wgrywane do projektu, pokazywane są od tej wersji w oddzielnym oknie. Każde okno z galerią podglądów posiada podglądy plików w większym rozmiarze.

WIZ-1257 - Dodanie mechanizmu przeciągnij-i-upuść

W okienkach w których można dodawać zdjęcia/tła/kliparty/ramki/warstwy overlay, można teraz samodzielnie przeciągnąć jeden lub więcej plików z pulpitu, co spowoduje ich wgrywanie do aplikacji

WIZ-1286 - Poprawienie cacheowania obiektu: “kalendarium”

W żądaniach HTTP wysyłany jest nagłówek Etag, który w późniejszych pracach pomoże przyśpieszyć ładowanie obiektów w przeglądarce.

WIZ-1569 - Poprawienie cacheowania obiektu: “kod kreskowy”

W żądaniach HTTP wysyłany jest nagłówek Etag, który w późniejszych pracach pomoże przyśpieszyć ładowanie obiektów w przeglądarce.

WIZ-1312 - Dodanie mechanizmu powiększania strony

Domyślnie wszystkie strony są skalowane do rozmiaru okna (uwzględnia dozwoloną szerokość i wysokość). W przypadku projektów z pionowymi stronami (np. kalendarze), przycisk pozwoli na ich powiększenie (uwzględniając tylko dozwoloną szerokość).

WIZ-1534 - Gdy użytkownik kliknie “+”, aby dodać nową stronę, wyświetlanie okna z wyborem układów dla nowej strony

Dotychczas dodawanie nowej strony tworzyło ją bez żadnych obiektów i ustawionego tła. Mogło to być problematyczne dla użytkowników. Obecnie w takim przypadku pokaże się okno z galerią dostępnych układów z szablonu bazowego oraz opcja pustej strony.

WIZ-1659 - Automatyczne mapowanie “unicode named sequence” to kanonicznego glifu

Zadanie powiązane z WIZ-1618. Poprawka mająca na celu lepsze wsparcie kodowania Unicode.

WIZ-1668 - Bardzo długie wczytywanie zakładek: tła, kliparty

Zmodyfikowano zachowanie widoków oraz zoptymalizowano pobieranie oraz wyświetlanie danych.

WIZ-1623 - Pobieranie danych o projekcie niezależnie od samej strony po otwarciu projektu

Zadanie powiązane z WIZ-1614. Oddzielenie edytora, od bazowych danych o projekcie, pozwoliło przyśpieszyć otwieranie samego projektu i zachować lepszą stabilność edytora.

WIZ-1640 - Favicon

Aplikacja MnumiDesigner (dawniej MnumiWizard) doczekała się własnego logo, widocznego obecnie w formie favicona w przeglądarce.

WIZ-1678 - Implementacja mechanizmu filtrów

Zadanie powiązane z WIZ-1699. W miejsce wyłączonego Aviary, wprowadziliśmy własny mechanizm filtrów, lepiej integrujący się i działający z naszą aplikacją. Nowy mechanizm nie generuje niepotrzebnie dodatkowych plików z każdą zmodyfikowaną wersją zdjęcia jak to było w przypadku integracji z Aviary.

WIZ-1685 - Obsługa filtrów w ramkach

Zadanie powiązane z WIZ-1678. W ramkach, tak jak w przypadku innych obrazków wprowadziliśmy obsługę filtrów. Różnica polega na tym, że filtr działa nie na ramce, tylko na pliku wstawionym do ramki. Usunięcie pliku z ramki i wstawienie nowego, nie spowoduje usunięcia filtru i nowe zdjęcie będzie miało nałożony ten sam efekt jak wcześniejsze.

WIZ-1691 - Zwiększenie przezroczystości wszystkich obiektów, poza zaznaczonym w danej chwili

W przypadku zaznaczenia obiektu na stronie, wszystkie pozostałe obiekty będą miay zwiększoną przezroczystość.

WIZ-1693 - Wszystkie wyświetlane okienka mają być pełnoekranowe

Zadanie powiązane z WIZ-1690. Zmiana mająca na celu jednoczesne wykorzystanie w pełni dostępnego ekranu tak na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych oraz umożliwienie skupienia koncentracji na czynności jaką się w danej chwili wykonuje. Dzięki temu użytkownik nie jest rozproszony różnego rodzaju przyciskami w trakcie działania.

WIZ-1694 - Pływające menu wokół zaznaczonego w danej chwili obiektu

Przyciski obsługujące dane obiekty (np. modyfikacja/zmiana warstwy/usunięcie), pokazują się po ich zaznaczeniu oraz w przypadku przesuwania obiektu, zachowują położenie względem przesuniętego obiektu.

WIZ-1696 - Dodanie obiektu do strony, zawsze ma wyświetlać go na jej środku

Problemem w starej wersji kreatora, było m.in. to, że tekst domyślnie wyświetlany jest w czarnym kolorze. Powodowało to problemy, gdy strona w projekcie również była czarna, lub w ciemnych kolorach. Jednoczesne wprowadzenie WIZ-1691 oraz wyświetlanie nowo dodanego obiektu zawsze na środku strony, a nie losowo, zapewniło, że tekst będzie widoczny nawet po dodaniu.

WIZ-1697 - Możliwość określenia widoczności niektórych mechanizmów w projekcie

W trakcie przygotowywania szablonu projektu, po kliknięciu w ustawienia, możliwe jest określenie widoczności mechanizmów:

  • Dodaj zdjęcie
  • Dodaj tekst
  • Dodaj klipart
  • Dodaj ramkę
  • Ustaw tło

W ramach innego zadania: WIZ-1808, dodanie również możliwości określenia widoczności mechanizmu: “Zmień układ”

WIZ-1700 - “Leniwe ładowanie stron” projektu zamiast wczytywania wszystkich na raz

Zadanie powiązane z WIZ-1623. Oddzielenie pobierania danych o projekcie od otwarcia edytora, umożliwiło dalsze usprawnienia. Dane pobierane są przy otwieraniu projektu, a dalszy rendering stron, jest opóźniony do momentu gdy dana strona stanie się widoczna w oknie.

WIZ-1717 - Możliwość ustawienia nazwy projektu i innych ogólnych jego ustawień

Na górze edytora, wyświetlany jest nowy przycisk: “ustawienia”, umożliwia on modyfikację niektórych parametrów projektu.

WIZ-1721 - Ukrycie ustawień dot. linii cięć

Mechanizm był mocno niezrozumiały dla użytkowników. Nie wyświetlamy go w nowych projektach. Jest za to wciąż wyświetlany w starych, w których linie cięć były ustawione.

WIZ-1726 - Tryb nocny

Na górze edytora, wyświetlany jest nowy przycisk: “Tryb nocny”, umożliwia on zmianę kolorystyki edytora na ciemniejszą.

WIZ-1730 - Nowy wygląd wyświetlania plików oczekujących na wygenerowanie podglądu

Na bazie prac z zadania WIZ-1784 Przygotowano nowy sposób prezentacji oczekiwania na wygenerowanie podglądu dla pliku.

WIZ-1731 - Inteligentne zachowanie dla dwukrotnego kliknięcia na obiekcie obrazka

Dwuklik na obrazku, otwierać będzie okno jego edycji, gdzie znaleźć można będzie filtry (WIZ-1678), czy możliwość kadrowania. Dwuklik na ramce, otwierać będzie okno zależne od tego czy jest wstawiony do niej obrazek, czy nie. Jeżeli nie ma, to okno do wstawiania zdjęcia, jeżeli tak, okno edycji zdjęcia w ramce.

WIZ-1738 - Utworzenie nowego rodzaju obiektów: “Ramka”

Umożliwiło to implementację dodawania ramek nie tylko w szablonie, ale też w projekcie pochodnym (edytowanym przez klienta).

WIZ-1742 - Utworzenie nowego rodzaju obiektów: “Overlay”

Umożliwiło to oddzielenie wyświetlania plików warstw overlay od klipartów, dzięki czemu widok klipartów nie jest nimi zaśmiecany.

WIZ-1744 - W okienkach galerii plików (zdjęcia, tła, kliparty) wyświetlanie tagów by filtrować wyniki

Dostępne tagi wyświetlane są na podstawie tagów przypisanych do projektu. Zaznaczenie filtru po tagu, wyświetli pliki tylko powiązane wybranym tagiem. Z tego powodu przypominamy, by pliki tagować zawsze tematycznie.

WIZ-1746 - Standaryzacja serializacji obiektów w Save

Zadanie powiązane z WIZ-1614. Każdy obiekt niezależnie od wykonanej akcji będzie teraz serializowany w taki sam sposób, dzięki czemu uniknie się wielu problemów, które dotychczas dotykały aplikację.

WIZ-1751 - Modyfikacja mechanizmu zmiany kolejności stron

Do wydania 6.0 można było zmieniać miejsce wybranej strony na dowolną pozycję, co czasem mogło powodować problemy. Od wydania 6.0, zmiana kolejności stron jest możliwa tylko na zasadzie zamiany miejscami z poprzednią/następną.

WIZ-1758 - Usuwanie obiektu, gdy jest on przeniesiony poza widoczny obszar strony

Stara wersja aplikacji miała problem z wyświetlaniem wszystkich najważniejszych przycisków dotyczących obiektu. W związku z tym zdarzało się, że użytkownik starej wersji aplikacji nie miał widocznego przycisku usuwania obiektu. Wprowadzony został mechanizm automatycznego usuwania obiektu, jeżeli jest on przeniesiony poza widoczny obszar strony.

WIZ-1762 - Pasek postępu ładowania projektu

Przy wczytywaniu projektu, pod górnym menu widoczny będzie mały pasek postępu ładowania.

WIZ-1765 - Wyświetlanie klipartu kalendarium, tylko gdy projekt jest typu: “kalendarz”

Zadanie mające na celu uproszczenie tworzenia szablonów, by nie wprowadzać w błąd w trakcie projektowania. Obiekt kalendarium pokaże się tylko jeżeli projekt jest typu: Kalendarz.

WIZ-1767 - Wyświetlanie ikonki zamiast tekstu w pustej ramce

  • Do wersji 6.0, wyświetlany był tekst: “Wstaw tutaj swoje zdjęcie”.
  • Od wersji 6.0, wyświetlana będzie ikonka symbolizująca zdjęcie.

WIZ-1771 - Wyświetlanie opcji dla aktywnego tekstu zależnie od typu projektu

Do wersji 6.0, wyświetlane zawsze były opcje:

  • Nie aktywny
  • Aktywny tekst
  • Miesiąc w kalendarzu
  • Rok w kalendarzu

Od wersji 6.0, dwie ostatnie pozycje wyświetlane będą tylko, gdy projekt jest typu kalendarz lub ma wstawiony obiekt kalendarium na jednej ze stron. Dzięki temu uniknie się potencjalnych problemów i niedomówień w trakcie tworzenia szablonu.

WIZ-1772 - Usprawnienia okna listy fontów

Optymalizacja i przyśpieszenie otwierania listy fontów. Dodanie możliwości filtrowania wyników po nazwie fontu lub jego fragmencie.

WIZ-1780 - Dynamiczny rozmiar podglądu zdjęcia przy kadrowaniu

Podgląd zdjęcia przy kadrowaniu będzie zawsze w miarę możliwości wyświetlany w całym oknie.

WIZ-1781 - Po kliknięciu zapisz, wyświetlanie ikonki ładowania

Czasami zapisywania trwa dłużej, co może być mylące dla użytkownika. Po pierwszym kliknięciu, wyświetlana będzie ikona ładowania, by użytkownik wiedział, że projekt jest już zapisywany.

WIZ-1784 - Ładniejszy widok przygotowywania projektu

Ostylowanie i modyfikacje wyglądu celem przyjemniejszego oczekiwania na rozpoczęcie prac przy projekcie.

WIZ-1792 - Ładniejsze komunikaty błędów w przypadku problemu przy wgrywaniu pliku

  • Do wersji 6.0, wyświetlane było okno z komunikatem błędu.
  • Od wersji 6.0, komunikat będzie wyświetlany w otwartym oknie, powyżej galerii z podglądami plików.

WIZ-1793 - Szybsze otwarcie widoku przygotowywania projektu

Duże projekty często wymagały bardzo długiego czasu na samo otwarcie się samego widoku przygotowywania projektu. Poprawione zostało zachowanie, by widok otworzył się tak szybko jak to możliwe, natomiast dalsze prace przygotowywawcze, działające w tle, wykonywały się już po jego wyświetleniu.

WIZ-1803 - Zgodność z wersją PHP7.0

Oficjalnie aplikacja jest już zgodna z PHP7.0 i nic nie blokuje jej używania razem z tą wersją. Umożliwiło to kolejne poprawienie jej wydajności.

WIZ-1815 - W przypadku, gdy nie ma dostępnych plików w galeriach, wyświetlanie tekstu informacyjnego

Informacja dla użytkownika, by uniknąć niedomówień w jaki sposób może dodać nowe pliki w wyświetlonym oknie.

WIZ-1836 - Nie wyświetlanie przycisku powiększania na małym rozmiarze ekranu

Aby wygodnie korzystać z aplikacji na małych ekranach, nie wyświetlamy niektórych funkcji, które mają bardzo małą użyteczność, lub są niepotrzebne w danej chwili.

Poprawki błędów

WIZ-1482 - Nie jest możliwe, by dodać i edytować tekst na telefonie

Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1618 - Tekt różnie jest łamany do nowej linii zależnie od rozmiaru okna

Problem związany m.in. z obsługą Unicode. Wymagana była w związku z tym aktualizacja biblioteki obsługującej rendering w przeglądarce.

WIZ-1622 - Obiekt kalendarium nie jest obracany w PDFie, gdy określony jest kąt dla obiektu

Błędne zachowanie umożliwiające zmianę kąta obiektu kalendarium zostało naprawione. Aplikacja obecnie nie wspiera możliwości zmiany kąta dla tego typu obiektów.

WIZ-1653 - Gdy obiekt ma rozmiar 0x0, generator PDF nie jest w stanie w ogóle wyrenderować strony

Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1667 - Imieniny w kalendariach są lekko przycięte

Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1669 - Usunięty obiekt niepoprawnie oblicza wartość parametr czy jest on wciąż wykorzystywany

Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1671 - Szybkie i wielokrotne wykonanie tej samej akcji może być nieporawnie zapisane

Problem związany przede wszystkim ze zmianą warstwy zaznaczonego obiektu na stronie.

WIZ-1672 - Czasami zmiana układu automatycznie wstawia zdjęcia do ramek

Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1684 - Problem z odświeżaniem obiektu kalendarium, gdy dodawane są lub usuwane święta

Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1775 - Na telefonach nie działa okno edycji zdjęć

Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1802 - Naprawienie fontów, które nie mają polskich znaków

Samodzielnie stworzyliśmy i dodaliśmy litery z polskimi ogonkami, do załączonych do kreatora domyślnych fontów.

Pozostałe

WIZ-1450 - Usunięcie starych metod serializujących pliki

Stare mechanizmy zostały usunięte z racji ustandaryzowania danych dzięki zadaniu: WIZ-1614. W ramach zadania również: WIZ-1624.

WIZ-1514 - Wyłączenie blokady proporcji w ustawieniach strony

Usunięcie mechanizmu jednocześnie zbędnego jak i powodującego czasem drobne problemy.

WIZ-1614 - Wykorzystanie jednego mechanizmu do serializacji danych przy początkowym otwieraniu projektu

Zadanie powiązane z WIZ-1623. Ustandaryzowanie zachowania danych i ich przekazywania. Domyślne dane wymagane do poprawnego wczytania projektu, będą w ten sam sposób przygotowywane jak w każdej innej operacji.

WIZ-1631 - Dodatkowe automatyczne testy związane z automatycznym łamaniem tekstu

Zadanie powiązane z WIZ-1618. Automatyczne łamanie tekstu polega na samodzielnym przenoszeniu tekstu do nowej linii w momencie gdy nie mieści się on w zadanej szerokości obiektu.

WIZ-1655 - Przy konfiguracji projektu kalendarza, domyślny miesiąc jest źle wyświetlany

Domyślnie po otwarciu widoku wyświetlana była informacja: “Nothing selected”. Zdiagnozowano przyczynę występowania błędu i opracowano poprawkę.

WIZ-1688 - Domyślnie wyświetlanie listy wszystkic stron w projekcie

W ramach zadania wprowadzono możliwość edycji wszystkich stron jednocześnie.

WIZ-1689 - Usunięcie widoku wybranej do edycji strony

Zadanie powiązane z WIZ-1688. W tymże widok wybranej do edycji strony stracił rację bytu, a więc i został usunięty.

WIZ-1699 - Usunięcie kodu związanego z integracją z edytorem Aviary

Zadanie powiązane z WIZ-1678. Edytor Aviary został przez firmę Adobe wyłączony w grudniu 2018. Nie ma potrzeby dalszego trzymania nieużywanego kodu do niedziałającej aplikacji.

WIZ-1763 - Migracja mechanizmu wczytywania stron

Kod został lepiej dostosowany na bieżące potrzeby.

WIZ-1799 - Migracja danych dotyczących plików w projektach

UWAGA!

We wszystkich istniejących projektach sklonowanych utworzonych przed wersją 6.0, pliki dodane przez użytkownika pokażą się w okienku “zdjęcia”. Nie będą natomiast dostępne w oknie: “tła”, nawet jeżeli plik był użyty jako tło. W przypadku, gdy użytkownik będzie chciał zmienić tło na inne i potem z powrotem wybrać poprzednie zdjęcie, będzie musiał je wgrać w okienku: “tła”.

WIZ-1788 - Zakończenie wspierania parametru: custom_styles

Ukryty parametr umożliwiający drobne modyfikacje w wyglądzie, został wycofany. Nie zamierzamy wprowadzać żadnego mechanizmu w jego miejsce.

WIZ-1835 - Dłuższy czas oczekiwania na załadowanie fontu dla obiektu

Gdy zdarza się, że przeglądarka zbyt długo czeka na pobranie pliku z fontem, wymaganego do wyświetlenia tekstu na stronie, następuje przerwanie wczytywania tej strony. Wydłużony został czas oczekiwania, by uniknąć tego rodzaju problemów.

Ponadto

WIZ-1636 - Wstępne API do pobierania listy plików w projekcie

API przygotowywane na potrzeby wewnętrzne. Lista plików w projekcie.

WIZ-1641 - Wstępne API do modyfikowania przypisanych do pliku/ów tagów

API przygotowywane na potrzeby wewnętrzne. Dodawanie i usuwanie tagów w plikach.

WIZ-1642 - Wstępne API do modyfikowania projektów

API przygotowywane na potrzeby wewnętrzne. Zmiana tagów, typu projektu, czy też czy można zmienić liczbę stron w projekcie

WIZ-1644 - Wykorzystywane tylko do odczytu końcówki API, powinny zwracać również projekty globalne

API przygotowywane na potrzeby wewnętrzne. Tylko gdy nawiązanie komunikacji jest po kluczu.

WIZ-1645 - Jeżeli zewnętrzna aplikacja komunikuje się po API, przekazywanie informacji że globalne projekty są tylko do odczytu

API przygotowywane na potrzeby wewnętrzne. Dodatkowa informacja, że dany projekt jest dostępny do używania, ale nie jest możliwa jego modyfikacja.

WIZ-1665 - Poprawienie obsługi ścieżek do plików

Nowy, ujednolicony, mechanizm do określania ścieżek do plików. Umożliwi stabilne zachowanie aplikacji.

WIZ-1800 - Zapisywanie wersji aplikacji, pod którą projekt został utworzony

W przypadku gdy projekt nie ma nadanej wersji, traktowany będzie jako utworzony przed wersją 6.0. W trakcie ewentualnych dalszych migracji danych, wersja ta będzie aktualizowana do wersji zgodnej z obecnie zainstalowaną wersją aplikacji.

WIZ-1841 - Poprawki umożliwiające lepszą obsługę aplikacji w przestarzałych przeglądarkach

Wykryto różne problemy związane z m.in. przestarzałą przeglądarką Internet Explorer 11. Wprowadziliśmy rozwiązania by aplikacja była użyteczna także w tak starych programach.

W wydaniu uwzględnione zostało też wiele innych poprawek związanych z działaniem i stabilnością systemu. Nie zostały jednak one tutaj wymienione.